anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What was the emphasis of war stories written during the Realist eras? the sometimes noble reasons that people went to war the negative effects of war on soldier
I bought some large frames for $18 each and some small frames for $7 each. If I bought 13 frames for $135 find how many of each type of frames I bought
A boat traveled 240 miles downstream, then 240 miles back up stream. The trip downstream took 20 hours. The trip back up stream took 60 hours. The speed of the
Follow the steps to solve for the variable in this two-step equation: 5×-10=0
A ______ is a push or pull that one object exerts on another. a. force c. displacement b. position d. reaction
Need help with this question
Collect like terms 2 y 3 − y 3
A relation is what in math
Can someone tell me about Hernando de Soto and why they explore the state of GA
In the early 1950s the Korean War threatened to... A) endanger trade into, within, and from the Pacific ocean reason B) turn Japan into a dangerous political an