gabrielliudodo gabrielliudodo
  • 03-04-2019
  • Mathematics
contestada

Finnegan shot 2 rolls of film film with 36 exposures on each roll. It costs $39.60 to develope all the pictures. How much did it cost for each person.

Respuesta :

karinaperea20 karinaperea20
  • 03-04-2019

Answer:

$0.55

Step-by-step explanation:

2x36= 72

39.60/ 72

Answer Link

Otras preguntas

The measure of the number of atoms in one element that will combine with an atom of another element is A. atomic charge. B. molecular number. C. valence. D.
Solids and liquids have both mass and volume, but a gas has only mass. a. True b. False
when salmon are born, where do they head for?
When a disease can be passed from person to person, it is referred to as a __________ disease. Select one of the options below as your answer: a. communicable
________ the dolphin lives in the sea, it is not a fish - it's a mammal. a. So that c. Although b. Whether d. After
How did the use of guerilla warfare help the colonists in their fight for independence against the British?
When treating a household incident involving exposure to a poison, your most reliable source of advice and expertise is: a. The local 6 department b. The poli
A search engine is a way to A. borrow reference books in the library. B. find information on the Internet. C. speak with a reference librarian. D. revise a rou
Liam is reading a 254-page book for school. He can read 40 pages in one hour. The equation for the number of pages he has left to read is y=254-40x, where x is
The Office of Ecology and Natural Resource Conservation works to _______. a. end the use of natural resources b. maintain the supply of domestic natural resourc