mgghosin1149 mgghosin1149
  • 03-04-2019
  • Mathematics
contestada

Brianna spent a total of $52 on 4 used video games. What was the average cost of a game?

Respuesta :

nothanks84 nothanks84
  • 03-04-2019

52 divided by 4 then you’ll get 13

Answer Link
Maddyjone
Maddyjone Maddyjone
  • 03-04-2019
So she spent $52 and bought 4 games.
Take 52 and divide it by 4 (52 ÷ 4 = 13)

The individual games cost an average of $13 each.
Answer Link

Otras preguntas

Aqueous solutions of this ion give a reddish precipitate when excess hydroxide ion is added. (A) Cu^{2+} (B) CO₃^{2−} (C) Fe^{3+} (D) Al^{3+} (E) Pb^{2+}
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what
You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that weighs 3 pounds. How much should you charge for the bunch o
What hardships did the south face after the civil war????
solve the equation in factoral form   (x+3)(x-2/5=0
7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture.
What holds calcium chloride together? A. hydrogen bonding B. metallic bonding C. ionic bonding D. dipole forces E. van der Waals forces (London dispersion force
Translucent definition: __________ is allowed to pass through translucent objects.
Evaporation: Large amounts of water evaporates from the Earth's ________, _______, __________ every day. The water vapor (evaporation) becomes part of the _____
How do you divide. Please help I can't remember.