trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

What is allele and it’s definition?
What is the equation for the line
What units is the movement of tectonic plates measured
Which of these is the most likely outcome of bulimia nervous if the illness is left untreated
How does surveying a chapter help you to learn the chapter material?
HELPPPPPP Read these lines from Emily Dickinson’s "Hope is the thing with feathers". And sweetest in the gale is heard; And sore must be the storm That could ab
There are (7^13)^3 ⋅ 7^0 strawberries in a field. What is the total number of strawberries in the field? 1 7^16 7^17 7^39
What issue led to the split between the Sunni and Shia in Islam? Question 1 options: The Shia believe only Arabs could be Muslims. Arguments began over
Mark estimates that the distance from his house to his school is 15.5 mi. The actual distance is 14.5 mi. To the nearest tenth of a percent, what is the percen
A concurrent condition occurs when each party's performance is conditioned on the performance of the other.