gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

i need to remember how to solve this problem
What happened to the moon and earth if the sun did not exist
What is a religious artwork of Christ, the virgin Mary, or a saint that was used for honoring that figure called? A. Apse B. Relief C. Icon D. Basilica
What’s the inverse function of f(x)=3+1/2
What does the word denature mean
A trail mix recipe asks for 4 cups of raisins for every 6 cups of peanuts. There is proportional relationship between the amount of raisins, r (cups), and the a
Since Frank Castle believes that drug dealers and users should be severely punished and that the government has too many regulations, he is said to lean _______
What were the Ku Klux Klan's main goals and what methods did they employ to achieve them?
How do limited resources affect trade
Fill in the blank with the correct indirect object pronoun. Mis padres le dieron un carro nuevo a mi hermana. Ellos ____ lo dieron anoche.