Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

What is the formula for the volume of a cuboid?
The sum of a number and 18 times its reciprocal is 11. Find the number(s). Let x represent the unknown number. The Reciprocal of x is____?
what are two human uses for mosses?
Explain how engineers and scientists may work together to produce a protein in the lab.
what percentage of 1457 is 898?
A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are i
What is the electron configuration of helium
Locate the gerund and identify its use.Wrestling alligators seems both foolish and dangerous.
The diagram shows a patio in the shape of a rectangle. The patio is 3.6m long and 3m wide. Mathew is going to cover the patio with paving slabs. Each paving sla
What is 2.333333 in fraction form