makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

reduce 15 1/4 +1 1/2 +3/20 to lowest term.
Why did immigrants tend to group together in cities?
Which of the following is most important in classifying two groups of bears into the same genus? A. similar diets B. similar genes C. similar habitat D. similar
convert to vertex form. y=2x^2+14x-4
A boy jumps into a cold swimming pool and his body temperature goes down. His muscles, blood vessels, and nervous system work together to restore his body tempe
What is the simplified form of the expression 2 * [(1+14)*7]+6/0.5^3?
What are the three branches of government?
In Latin America, what did land reform accomplish?
Which sign is the less sign and which one is the greater sign (can someone please tell me I really need help! and I never understand the signs!) is this greater
The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?