chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

What is one difference between the ACT and the SAT
The word jump and stunt are examples of which sound device?
Rachel jogged along a trail that was one half of a mile long she jogged Along the trail 8 times how many miles did Rachel jog
Question: Farmer Brown has sprayed his fields to kill the grasshoppers eating the grass in his pastures. Predict what will happen to the other living things
What does the wheelbarrow in Williams's "The Red Wheelbarrow" most likely symbolize?
A slice is made perpendicular to the base of a right rectangular prism as shown. What is the area of the resulting two-dimensional cross-section? Drag and drop
in a" Dill Pickle" by Katherine Mansfield do the characters know each other well?
Which of the following is NOT one of the most common causes of electrical accidents and injuries? A) Cords and wiring with missing or frayed insulation B) Equ
what are some possible scenarios that could lead to the extincion of a group of organisms?
Many newspapers are making the transition from print to the web. How do you think this will change the way that people receive the news? What do you think the