mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Which excerpt best represents the central conflict of “The Gift of the Magi”? “And here I have lamely related to you the uneventful chronicle of two foolish ch
How many degrees would the hour hand move in 4hrs?
3x-4y=-5 y=4x-2 Is (1,2) a solution of the system?
Lucy has to run two errands. She starts from home and travels 3 miles south to the post office. From the post office, she travels 4 miles east to the gas statio
Suppose you roll two dice. . What is the P(sum of 4 or sum that is a multiple of 3) ?
The colonists protested the stamp act by
Why did the Vietnamese build hundreds of miles of tunnels?
write an equation in point slope form for the line through the given point with the given slope; (8, -3); m= -[tex] \frac{1}{4} [/tex]
What motivated Ernesto Che Guevara to work for revolutionary causes throughout Latin America?
(06.01 LC) What type of association does the graph show between x and y? Linear positive association Nonlinear positive association Linear negative associati