Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following terms is used to describe a group of similar cells that work together to carry out a particular function? Choose 1 answer: A. tissue B. o
If a line segment contains one endpoints at (4,8) and has midpoint (10,5)what is second endpoint
HiPAA was developers partly to help ensure the confidentiality of medical records
If f(1) = 6 and f(n) = f(n − 1) +3, then f(7) = (1) 10 (2) 24 (3) 15 (4) 18
How to convert 25.12% into a fraction of 10,000
I don’t get it if explain plz
Simplifying leave your answer in index form. 3 to the power of 2 ×3 by the power of 6 ÷3 by the power of 5
Is a || b ? Explain with angle measurements
The diagram below represents the creation of a sugar solution by adding sugar to water then stirring the mixture. SUGAR WATER SUGAR SOLUTION Which of the follow
Short Proofs - No Triangle Congruence