100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Why was Yip Harburg relieved when the stock market crashed?
A diver descends from an elevation of 6 feet below sea level to an elevation of 98 feet below sea level in 4 equal intervals. What was the diver’s change in ele
Who is the founder of structuralism and what are the four foundational concepts?
If h and k are constants and x^2+kx+7 is equivalent to (x+1)(x+h), what is the value of k?
Suggest 8 practical solutions on how youth risk behaviour can be addressed or prevented
I don't know if I have to divide "bh" or multiply 1/2
Ryan hypothesizes that darker colors heat up faster. He places a thermometer inside a red wool sock, a green cotton glove, and a black nylon hat. What's wrong w
how do you open the two versions of internet explorer 10?
At what age do males undergo puberty nutrition
The total cost of a tie and a pair of of pants was$87.76. If the price of the tie was $5.64 less than the pair of pants, what was the price of the tie? Express