katlynfyffeoy94xy katlynfyffeoy94xy
  • 03-02-2020
  • Mathematics
contestada

A coffee merchant combines coffee costing $5.50 per pound with coffee costing $3.00 per pound. How many pounds of each should be used to make 40 lb of a blend costing $4.00 per pound?

Respuesta :

beingteenowfmao
beingteenowfmao beingteenowfmao
  • 03-02-2020

Answer:

attached below

Step-by-step explanation:

Ver imagen beingteenowfmao
Ver imagen beingteenowfmao
Answer Link

Otras preguntas

Pls help ASAP will mark brainlest
Physical strength is a superior than intelligence.importance .​
Which graph represents a function?
3 Difference between architect and engineer,​
what is the true question and meaning of loquacious​
In a village the number of flats and the number of houses are in the ratio 3:8 the number of houses and the number of bungalows are in the ratio 16:7 There are
something that is constant and does not change.
WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT. CORRECT ANSWERS ONLYSelect Not independent or Independent for each situation.Situation A) A jar contains 3 pennies and 8 dimes.
Write step-by-step directions for making a tostada. Number your steps.​
How would pressure change if i. the area is doubled by keeping the force constant ii. the force is doubled by keeping the area constant.Help!! -From Nepal​