jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

Much of the regulation of gluconeogenesis is a result of the inhibition of?
Applying the concept of marginal costs, how would you, as a business owner, decide how much to produce?.
Which number is equivalent to (1/3)^-4 A 81 B −1/81 C −1/12 D 12
A(n) ________ is a fixed number of atoms held together by chemical bonds in a certain spatial arrangement.
I need help with my spanish assignment
A weather balloon holds 2,600 cubic meters of helium. the density of helium is 0.1755 kilograms per cubic meter. how many kilograms of helium does the balloon c
what is deductive reading
What are the two most common unwanted side reactions which can occur when monosaccharides are treated with base?
Time to use my tools96 100 1326 ... 4 ....65....7......321...32...?1)322)203)254)30find the missing one
Please help with this question, step by stepThank you!