ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

Why does earth have uranium
Find the mean and range of the following data. 14, 14, 15, 15, 16, 15, 15, 16 A. 12; 15 B. 15; 2 C. 15; 15 D. 12; 2
Discuss the structural differences between the polysaccharides starch and glycogen, explaining how the differences in structure contribute to the functional pro
The radiologist ordered an x-ray of the hand in pronated position. The radiologic technician positioned the palm of the hand facing:
Which equations represent the line that’s passes through points (1,-5) and (3,-17)
Simplify each expression. Write your answer in exponential notation. PLEASE HELP
Me podeis ayudar por favor????
Wims, inc., has current assets of $5,000, net fixed assets of $23,000, current liabilities of $3,500, and long-term debt of $7,900. a. What is the value of the
Need help have 10 minutes to turn in !!!!!!!!!!!!
The Great Lakes region has both biotic and abiotic components. Abiotic components include water, temperature, rainfall, and geological features. Biotic compone