johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Why did leader not Matty to deliver the message that the village would close?
Read Romeo’s cousin Benvolio’s monologue from act I of Romeo and Juliet. What does this excerpt convey about Juliet’s cousin Tybalt? BENVOLIO: Here were the ser
Which best describes john b. watson's belief about studying human behavior?
What was the reason california’s appeal in the acevedo case was successful?
Which of the following statements about vinegar is the most logically correct
There are two equilateral triangles of different sizes. The perimeter of the larger equilateral triangle is 3 times the perimeter of the smaller. If the larger
Which of the following forms illustrate involvement in Greek democracy? Select all that apply. a strong rivalry between city-states a direct democracy where
What did Thomas Gainsborough and Gilbert Stuart have in common? A. They were Englishmen who worked mainly in France. B. They each painted several portra
What is a congruency statement
You have decided that you would like to get involved in student or community government. You have been researching leadership qualities and looking at yourself