Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

1. What was the Munich conference? Why did the French and British give into Hitler's demands?
Is 0.73 greater than 0.75
If A and B are nonzero integers with the same signs is the product negative or postitive
76 less than the quotient of an unknown number and 5 is 116.
How violence used by the characters to deal with their emotions? (the outsiders)?
In addition to carbon dioxide what is one of the products of respiration A sugar B oxygen C chlorophyll D energy
what is the unit rate in 49 points in 7 games
how to right 0.632 in expanded form
whats 3/5 + 5/9 (fraction) and 4/7 - 2/3
what message might these frequent and violent changes leadership have sent to people living outside Roman Empire