swasberg4399 swasberg4399
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​

Respuesta :

kyliedestefanis kyliedestefanis
  • 02-04-2020

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Answer Link
loramydawn
loramydawn loramydawn
  • 02-04-2020

Answer:A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.  Sorry I couldn't answer it but here is information to figure out.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Minimum space cushion to maintain distance traveling 25 mph for cargo van
The belief in more than one god is called оа polyreligion Ob monoreligion Ос polytheism Od monotheism
I Need help (ᗒᗣᗕ)՞ (;´༎ຶٹ༎ຶ`)
Why was the Magna Carta created?
happened to them. The interviewer in Document B was white. The interviewer in Document C was black. How do the two accounts differ?
Book Title “THE WORST BIRTHDAY” FROM HARRY POTTER AND THE CHAMBER OF SECRETS
Someone help me Asap please!!
What musical instrument would you like to master and why
the density of a substance is 1.63g/mL. what is the mass of 250 mL of the substance in grams?
PLSSSSSSSSSSS HELP I'LL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Read the following list of objects: a coiled spring, a moving car, a falling stone, a flowing riv