ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. If Levi spent $2.48 on oranges, how many did he buy?
the length of a rectangle is five inches more than four times its width if the perime of the rectangle is 90 inches/ find the width?
What was primarily responsible for the prosperity of the Islamic civilization?
What is the different betweenprofessional and processionalhuman resources?​
Solve 3(2 – c) = – (c + 4).
the main reason for English settlement​
the three way trade that new england merchants established with the caribbean colonies in order to acquire british goods is an example of
2. At noon, a barista notices she has $20 in her tip jar. If she makes an average of $0.50 from each customer, how much will she have in her tip jar if she serv
Is it true that One of the first colonies set up in what is now the USA was Jamestown.
A theory has been rigorously tested. True False