greyalixia greyalixia
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 6 dollars. Diane buys P pounds. Write an equation to represent the total cost c that Diane pays.

Respuesta :

johnstonj59
johnstonj59 johnstonj59
  • 03-04-2020

Answer:

[tex]C=6P[/tex]

Step-by-step explanation:

Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

How does place value help me subtract decimals
Which New Deal program was struck down because it regulated commerce improperly?
Who was the young Muslim scholar who figured out that isolating sick patients, in other words, quarantining them, could help prevent the spread of disease?
Read these lines from a business letter: Since I will be in your neighborhood this weekend, I would like to meet you to discuss the new models of food process
what is one difference between primary and secondary succession
Fourteen billion years represents the approximate age of?
what is the first step in estimating 56X27?(4.not.5)
What is one third plus four fifths
How does Susan B Anthony argue that women are entitled to vote
What was the green corn ceremony