hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE! FAST! WILL GIVE 5 STARS AND THANKS! 5/6 x 18
Decimal for 4 plants with flowers out of 5 plants in total.
Which form of Carbon is more common? C -13 C - 11 C - 14 C - 12
How do bacteria and archaebacteria differ
Choose the best response for each question. ¿Dónde vivieron esos animales? Ellos viví en Europa. Ellos vivieron en Europa. Ellos vivé en Europa. Ellos vivió en
Two interior angles of a scalene triangle measure 45 and 110 degrees. What does the third angle measure ?
Subtract. Simplify your answer before typing it in. 9h 24min 13s - 6h 45min 9s
The students were giggling in the classroom, so the teacher had to calm everyone down. Is it a verb, gerund or participle
Which excerpt from the cask of amontillado present the reader with the initial conflict of the story
Please Help and please show work. ​