laj03
laj03 laj03
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

6 pounds of grapefruit cost $3 5 lb of apples cost $2.65 what is the cost per pound for each fruit

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 15-04-2020

Answer:

Grapefruit: 0.50/pound, Apple: 0.53/pounds

Step-by-step explanation:

Divide the price by the pounds of fruit

Grapefruit:

price/pounds of fruit

3/6

0.50/pound

Apple:

price/pounds of fruit

2.65/5

0.53/pound

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

what is a transfer of food goods and disease between the old new worlds columbian
what is 18/42 in it's simplest form?
A hotel has 56 guests. 35 of the guests are male. Work out 35 out of 56 as a percentage.
what biome do we live in? Explain your answer.
the first armed conflicts of the revolutionary war
Which sentence contains an adjective clause? A. Jan saw a stranger's wallet lying on the ground. B. The man whose wallet Jan found gave her a reward. C. Last Tu
What are the five seas that are apart of Asia ?
Much of Europe was drawn into the war because of what?
Jerome is writing a number in scientific notation. The number is greater than one million and less than ten million. What will be the exponent in the number Jer
What is the slope of the line if the rise of a line on a distance versus-time graph is 900 meters and the run is 3 minutes?