jnagel
jnagel jnagel
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each. The total cost was $20.99.

Write an equation to find the number of roses purchased. Use r to represent the number of roses. You do not need to solve the equation.

Respuesta :

ramishthecoolguay23 ramishthecoolguay23
  • 04-05-2020

Answer:

5.99 + 1.25r = 20.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write an algebraic expression that is equivalent to the expression. cos⁡(arcsin⁡ (x-h)/r )
Susan invests twice as much money at 7.5% as she does at 6%. If her total interest after a year is $840 how much does she have invested at each rate?
Is Glass a good conductor of heat? is Metal a good conductor of heat? is wood a good conductor of heat
What phylum has animals with soft bodies, and most of them have shell-like coverings?
name three roles you play in your relationships with others. explain when you play each role.
How do you write 1.075 in 2 other forms?
what's bigger 60% of 90 or half of 100?
why did some chiefs decide to fight when english colonists moved into their territory?plz help me
Why are frying pans usually made out of metal?
what happens to the brightness of the light from each bulb as each new bulb is added?