ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

Use the substitution method to solve 3x-5y=-8 and x+2y=1
Negative 1 minus 8 equals
What is the x-intercept of the line with the equation -2x+1/2y=18
What is the opposite of 1/3 and of -7/12
Why were Europeans interested in exploration in the fifteenth and sixteenth centuries?
add or subtract mentally 16.9+ 12.1
You should always end your presentation by giving your contact information. Here are the choices True False
To convert drams to grams, multiply the number of drams by which number?
isaiash puts a 10 gram weight on a pan balance. how many 1gram weights does he need to balance the scale?
The Korean war was initiated by South Korea who wanted to unify the nation. True or False?