kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

In what setting do all frequencies of electromagnetic waves travel at the same speed?
What percent of 45 is 72?
Joe earns $160 per week at a local market. He makes a payment of $12 per week for a new bike. He spends $75 each week on food an entertainment. Joe deposits the
existing rocks can become sedimentary rocks when they are subjected to which conditions? a.) erosion, deposition, compaction b.) heat, erosion, pressure c.) hea
what is 3/5 of 3 3/4
Which ratios are proportional to 40 : 15? Choose all answers that are correct. A. 3 : 8 B. 8 : 3 C. 90 : 240 D. 120 : 45
Draw a calendar on one sheet of paper to show each month of the year. Draw calendar so each month is given the same space what fraction of the calendar bar does
A negatively charged ion is called a(n) _____.
Can some one Please help me? Create a paraphrase of the following sentence from “The Cold Equations”: There could be no alternative—but it required a few moment
What is the direct variation equation if f(x) varies directly with x and f(x) = –12 when x = 6? (Points : 1) f(x) = –2x f(x) =-1/2x f(x) = –6x f(x) = –18x