diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is correctly punctuated? A. Tracy took a trip with Roxie, Sue, and Patti. B. Robin made penholders for: his aunt, his uncle, and his cousins. C.
What are the three particles of an atom?
If the results of a study do not support a hypothesis, it means that the experiment failed. is this true or false
The width of a rectangle is 7 meters greater than its length. If the area of the rectangle is 170 square meters, write the quadratic equation in standard form f
A Mexican cowboy is called a A. Charro B. Churo C. Charreada
AP US History question: Analyze developments from 1941 to 1949 that increased suspicion and tension between the United States and the Soviet Union.
Which sentence contains an error in the use of end marks or commas? A. During the holidays, my mom helped me put together a package of goodies for Tammy. B. Sin
The ratio of boys to girls in a kindergarten is 2:3. If the number of boys is 12, find the number of girls.
How are plasmids used in biotechnology? A. For respiration in prokaryotes B. For photosynthesis in eukaryotes C. For protein synthesis in prokaryotes and eukary
Which statement is part of the cell theory? A. Cells are composed of organic molecules. B. Cells have DNA as their genetic material. C. Cells have cytoplasm sur