forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

in a/an ________ economy,the production of a wide range of manufactured products more economically important than primary production and a service sector begins
there are 27 campers. this is nine times as many as the number of counselors how many counselors are there
Which of these is a natural monopoly? Cell phone service Computer repair Package delivery service Sewage treatment
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
the distance to the nearest gas station is 2 4/5 kilometers. what is this distance written as a decimal?
What is 48 divided by 2 (9+3) =?
What were the provisions of the Treaty of Paris (1783)
Rounded 16,500 to the nearest ten thousand
Mrs. Carter baked 100 muffins for a bake sale. The muffins were sold in packages in 2. There were 12 muffins left. Write an equation to find how many customers
Who owns the medical record and what are its purpose?