velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

12.) A hypothetical condition would be employed in an assignment to
why the federal government can not conduct elections?
how many nickels will you need to buy a candy bar that's 20 c
2C₂H₂(g) + 5O₂(g) —> 4CO₂(g) +2H₂O(g) b. How many moles of H₂O are produced when 64.0g C₂H₂ burns in oxygen?
The fox observed that the tortoise plodded along at a rate of 20 meters per minute throughout the 1000-meter race. 1. Complete the table below indicating the di
if the sum of a number and seven is doubled, the result is eight less than the number. Find the number
quick? Graph the circle with center (−1, 2) that passes through (−6, 2). Find the area in terms of π and to the nearest tenth. Use 3.14 for π.
500ml of milk for 60p 4 litres for £3.20 Which bottle is better value for money?
how did Etruscan literature influence Rome​
Line AOB is a straight line. A 0 B Which statements are true about the angles in the figure? Select three options. O ZAOC and ZCOB are complementary angles. OZA