deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

The ability to keep web page visitors at your site is called _______.
A book weighing 12 n is placed on a table. how much support force does a table exert on the book?
Who did the knife really belong to in to kill a mockingbird?
Under day care licensing, the staff-to-children ratio varies according to the ______ of the children cared for. A. age B. intelligence C. previous tr
active reading walk two moons caoter 1-11
The primary reason for the early struggles that confronted the jamestown colony was the
what is your average speed if you walk 2km in 20 minutes
The first large and well organized attempt to promote women's rights came in 1848 in
As high as mountains climb as deep as oceans dive meaning
bamboo is a fast growing plant. in a certain region