estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

i do not know this answer
pls help Among the three types of protists, which one produces spores? a.Protozoa b.Red algae c.Slime molds d.Ciliates
Recreation workers make it possible for people to enjoy
One of the most effective means of providing forward motion in Baroque music is the use of repeated patterns of notes at different pitch levels in the same voic
Please Help! Which statement best compares the ways that the two arguments use appeals?
How are frequency and period related in simple harmonic motion?.
In “You’ll Be Back”, what threats (2) does King George make to remind the colonials of his love?
5. Mrs. Richards is sixty-eight. You would expect her to: A. Have lost all her teeth. B. Be incontinent of both bowel and bladder. C. Be deaf in one ear. D. Be
On a roadtrip, the distance driven can be represented by the following equation y=15x where x is the number of gallons of gas. What does the 15 represent? -----
f(x) = x2. What is g(x)? g(x) -(1,4) f(x) -5 5 O A. g(x) g(x)=(x) - O B. g(x) = (2x) C. g(x) = (4x) O D. g(x) = 2x² (x=