ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Spanish Midterm Please Help
Why might a writer choose to include a line that does not flow smoothly? A. To make certain emotions or actions stand out B. To give the poem a breezy or natura
Please please help :/
A runner covers the last straight stretch of a race in 5 s. During that time, he speeds up from 5 m/s to 10 m/s. What is the runner's acceleration in this part
Which of these are functions of the liver? (Select all that apply.) secretes bile for fat break down into the gall bladder filters poisons from the blood secret
This table gives a few (x,y) pairs of a line in the coordinate plane. x y -56 −66 -42 58 -28 50 What is the y-intercept of the line?
why is the government so important
What does the symbol of growing feathers represent in this excerpt? joy loyalty arrogance dedication
Why is Edward's syndrome seen more with older mothers
What is the area of the triangle? 4 2 _____units2