adrianawmooe
adrianawmooe adrianawmooe
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

the table shows the cost of apples, given the number of pounds purchased. Pounds (lb) Cost ($) 2 5.00 5 12.50 8 20.00 11 27.50 At this rate, what would be the cost of 20 lb of apples? Group of answer choices

Respuesta :

seanthedragon54559 seanthedragon54559
  • 02-11-2020

Answer:

50

Step-by-step explanation:

2.5 x 20 would be 50

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an exaggerated description applied to every person in some category? a. Prejudice b. Minority c. Race d. Stereotype
Dylan has 20 footballs he gives ten to his friends what is the fraction
__ describes the life cycle of a star. A. Nuclear Fusion B. Nebular Clouds C. Stellar Evolution D. The Big Bang Question 2 According to the condensation theory,
In which state does the Mississippi River begin
what value of q makes the equation true 18/q=3/5
make a ten or hundred to add mentally 198+132
What is y-5=6/5(x-3) and y+1=6/5(x+2) in slope intercept form?
A farmer has 113 sheep. 47 of them are males. How many more female sheep are there than male sheep?
Which of the following is NOT a step one can take to prevent food borne illnesses? a. cooking foods to an appropriate temperature b. refrigerating food within
what do botos use sonar for