WARZONETYRONE
WARZONETYRONE WARZONETYRONE
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

I need some help with this

I need some help with this class=

Respuesta :

val714 val714
  • 02-11-2020
Well if you divide 17.50 by 5 it would give you how much each bag is which is 3.50 so now multiply 3.50 time 8 and the final answer would be $28
Answer Link
oddjobsbellemeade123
oddjobsbellemeade123 oddjobsbellemeade123
  • 02-11-2020

Answer:

$28 for 8 bags

Step-by-step explanation:

This is solving for unit rate, then multiplying. SO, first you need to find out how much it is per bag which would be $3.50, then multiply that by 8, to get 28.

Answer Link

Otras preguntas

rename the number 25,600 = hundreds
If five notebooks cost $5.25, how much will three notebooks cost?
Paloma can run the 100 meter dash in sixteen And one fith .savan best time is 19.8 seconds .how much castre is Paloma than savannah
what is 122/11 equivalent to as a decimal??
22.) -5n+3(6+7n) 23.) -2n-(9-10n) 24.) 10-5(9n-9)
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
In the Sumerian civilization, the purpose of a ziggurat was to
rounding 672,831 to the tens place? hundreds place? thousand place? ten thousand place? and hundred thousands place?
22/100 in simplest form?
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer