hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

why is 42.300 equal to 42.3
bryan has 3 nickels ,3 dimes and 2 quarter. what fraction of the coins is either a dime or a quarter
How can we prove that 4x+2(x+3)=8x+6
Jessica earns $63.70 in 6.5 hours. How much does she earn in 1 hour?
How do the muscles in the human body help with movement? A. They squeeze the bones. B. They cause bones to bend. C. They push bones apart through ligaments.
What is an introduction given before a piece of music that is perforned to indicate the tempo
A building is 2 ft from a 9-foot fence that surrounds the property. A worker wants to wash a window in the building that is 13 feet from the ground. He plans to
Find the student’s error in solving the following inequality. 31 < –5x + 6 25 < –5x –5 < x
The goal of Amendments 15,19, and 26 is to ensure that A. citizens are not discriminated against in the workplace B.no citizen will ever be held in the bonds of
what expression is equivalent to (3x^5+8x^3)-(7x^2-6x^3)