KylerBetz KylerBetz
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

An item costs $0.11 per ounce. If the total cost of the item is $8.80, how many
ounces are in the item?

Respuesta :

debanks
debanks debanks
  • 03-11-2020

Answer:

88

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the sets of ordered pairs represents a function? P = {(3, 5), (–1, 5), (04, –6), (2, 9)} Q = {(7, –2), (5, 9), (–1, 8), (5, –3)}
Who is not a flat character in The Tragedy of Julius Caesar? Lepidus Mark Antony Messala Pindarus
for the line y=3/4x, if the y coordinate is 12, what is the x coordinate?
describe three symptoms of heart disease that should prompt an individual to seek emergency medical care.
What is the purpose of the vas deferens? A).to store, develop, and transport sperm cells from the testes B).to release the sperm from the penis C).to produce se
which characteristics is common to renewable energy resources?
a memoriable piece of literature
which of the following occurred after coalition troops entered Kuwait
Evaluate 4|-2| - |-3|
an airplane traveling 245 m/s east experienced turbulence, so the pilot decided to slow down to 230 m/s. it took the pilot 7 seconds to get down to this speed.