bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

What are some reasons for this geographic pattern
What year did bill haley and the comets place the first rock and roll song on the billboard charts?
The particles of a suspension are dissolved into the solvent true or false
"when you double the vehicle's weight, you will __________ the vehicle's stopping distance. "
Katie jogged a total distance of 8 1/2 miles during the months of January and February. If Katie only jogged 1/4 mike everyday, which expression shows the numbe
What is the solution to the equation -5(5-(a+1))=9-(5-(2a-3))?
Divide and round to the nearest hundredths place. 5.63 ÷ 7
BD is diagonal of square ABCD if m angle abd = (5x-10) find x
Explain the​ characteristics of a triangle.
Which of the following is typically included in the count of total carbohydrates on a nutritional label