08taybec68795
08taybec68795 08taybec68795
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

9. Ella purchased 8 passes to the skating rink for $58.00. Each pass cost the same amount. What was the cost of each pass in dollars and cents? ​

9 Ella purchased 8 passes to the skating rink for 5800 Each pass cost the same amount What was the cost of each pass in dollars and cents class=

Respuesta :

summerzchandler summerzchandler
  • 01-12-2020

Answer:

7.25

Step-by-step explanation:

58 dollar divided by 8 passes. Each is the same amount, therefore each is 7.25  

Answer Link

Otras preguntas

What are some reasons why Immigrats people come to the U.S.?
The following statements about carbon dioxide are true EXCEPT a. It can be prepared by the action of acid on CaCO₃ b. It is used in fire extinguishers c. It d
Tear is to sorrow as smile is to
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b
What challenges did the californios face?
What two factors determine the state of rocks and metals Inside the earth?
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
how do i round 3,176 to the nearest thousand
if f(x)=|3x-4|+2, find f (-10)