doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

A pure compound is found to be 40.0% carbon by mass, 6.73% hydrogen by mass, and 53.3% oxygen by mass. determine the empirical formula of the compound. be sure
Read the excerpt below and answer the question. Dill was a curiosity. In the excerpt above, the sentence is a _____. simple sentence compound sentence complex s
​the assortative mating theory proposes that initial mate selection is based primarily on
One box of laundry detergent weighs 6 3/4 pounds. there are 12 of these boxes in a case. How much does the case weigh?
Apex what does a good credit history do for consumers
Describe what happens in the nervous system when you duck your head to avoid an object flying toward it.
How to find the least common denominator of 3 fractions?
What is the value of a?
Find the value of x and y. A) x=15, y=12 B) x=14, y=11 C) x=14, y=12 D) x=15, y=11
Compare 6 ⋅ 108 to 3 ⋅ 106.