veronicrenfro veronicrenfro
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 2 red peppers for $4.
How many red peppers for $24?

A grocery store sells 2 red peppers for 4 How many red peppers for 24 class=

Respuesta :

meatssisgood
meatssisgood meatssisgood
  • 02-12-2020

Answer:

12 red peppers

Step-by-step explanation:

2 peppers for 4 dollars means 1 pepper= 2$. 24/2=12

Answer Link

Otras preguntas

What is silverpoint art?
what number is 25 percent of 400?
What is the area of the figure? A. square inches B. square inches C. square inches D. square inches
2 and 1/2 divided by 1 and 5/8 equals A.1 and 3/5 B.13/20 C.1 and 7/13 D.4 and 1/16 Please Help Me! :)
what were some consequences suffered by the 56 signers of the declaration of independence
It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
Can you help me understand force=mass x accleration
Over time, the body needs more and more of a drug to get the high that once came easily. A. True b. False
You are planning for a breakfast party and need enough milk for 20 people. Each person will drink about 200mL of milk. Which us the bat estimate of the amount o
When someone suffers flu-like symptoms from exposure to toxins in a building, they are suffering from _____. a. a cold b. sick building syndrome c. allergies