rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me with this question I don’t understand it

Can someone please help me with this question I dont understand it class=

Respuesta :

lina6051 lina6051
  • 03-12-2020

Brand A: 32 Diapers, $8.99: about 28 cents per diaper

Brand B: 50 Diapers, $12.49: about 24 cents per diaper

You divide the amount of diapers by the money.

For example, 32 diapers/$8.99 equals about 28 cents per diaper and 50 diapers/$12.49 equals about 24 cents per diaper.

Brand B is the better deal since you save about 4 cents more.

Answer Link

Otras preguntas

why is -3 1/8 a rational number
If somecondition is true then do oneprocess ____ do theotherprocess endif a. then b. while c. do d. else
Which plants might be found in a Mesozoic forest?
How do I write the factored expression?
What is an analytical essay?
25 Pts! Calculus Problem! Find y′ if x = sin(x + y)
if you burn 6 calories a minut jogging, how long will you have to run to burn as much as you would while walking for an hour
Which expression is equivalent to 5x+7y A.5y+7x B.7y+5x C.7y(5x) D.12xy
Which early 1900s group is best characterized by this list? • Overcrowded tenement apartments • Dangerous working conditions • Segregated ethnic neighbor
Who did the texans select to lead the volunteer army?