Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?
Write the word form for 2.251
-3/4 (-4) please provide answer and how to solve it
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will
Which expression could be a calculator’s display for the number 0.00000000000096?                                                       A. 9.6e13
A procedure designed to test a hypothesis
a gardener has 27 pansies and 36 daisies he plants an equal number of each type of flower in each row what is the greatest possible number of pansies and daisie
What country claimed land in the far north of north america?
60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?
12/2 as a whole number or mixed number