powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

please show work
23 lbs of onions cist $250.70. How much will 50 lbs cost

Respuesta :

xxXLugiatheBest19Xxx
xxXLugiatheBest19Xxx xxXLugiatheBest19Xxx
  • 03-12-2020

Answer:

$545.00

Step-by-step explanation:

250.7 / 23 = 10.9

$10.9 is the cost of every lb of onions.

Then we multiply 10.9 by 50 because there are 50 lbs. like this

10.9 * 50 = 545

So $545.00 is our answer.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-12-2020
it is $545.00 hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Tech a says you should push the wrench when braking a fastener loose. Tech b says that you should pull the wrench when braking a fastener loose. Who is correct?
Which answer option most likely describes an essay written to persuade? A. An essay discussing ways to be an animal shelter volunteer B. An essay sharing a pers
This river is surrounded by both trees and farm fields. When snow melt and precipitation are high, this river can flood its banks and the water will run back in
WILL GIVE BRAINLIEST
....................... Plz​
Rivera's art often featured ​
Sandra has 1,120 photos. She wants to place them in a photo album. Each page in the album will hold 8 photos. She uses the expression 1,120 divide by 8 to find
a physical (beam) is used to measure?​
Make a table of ordered pairs for the equation. y= -1/3x+1 Then plot two points to graph the equation. It’s a 10 by 10 graph and it has 4 areas
The best decimal equivalent to 5/8