zyrickamonaee zyrickamonaee
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of candy cost $5, at that rate how much will 15 pounds cost

Respuesta :

uddu64
uddu64 uddu64
  • 03-12-2020

Answer:

37.5

Step-by-step explanation:

14/2=7.5 . Use 7x5=35. 5x0.5=2.5

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer: $37.50 because you first divide 5 by 2, then you multiply by 15, then you get 37.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the triangle? A. 208 in2 B. 192 in2 C. 104 in2 D. 96 in2
how does the semipermeable membrane work?
Which process could a forensic scientist use to analyze a DNA sample from a crime scene to identify a criminal?
What number must each side of the equation be multiplied by to produce the equivalent equation ? A. Negative begin fraction five over three end fraction
first free settlement of africans in America
What might cause someone's mental map of a place to change
19. Why does Mayella Ewell get angry at Atticus when he calls her "ma'am"? A. Mayella Ewell thinks Atticus is making fun of her. B. Atticus is being disrespe
For how many things can use the same resource at one time
What does to squeeze a gas into a smaller space mean?
What is the unit rate of $46 for 5 toys