jasminlovebreak jasminlovebreak
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

if a carpet is advertised at $20 per square yard, what is the cost per square foot?

Respuesta :

pnbyoussef
pnbyoussef pnbyoussef
  • 04-12-2020

Answer:

$2.22

Step-by-step explanation:

3 ft = 1 yd, so (3ft)^2 = (1yd)^2.  Thus, 1 yd^2 = 9 ft^2

$20 / 1yd^2 = ($20 / 1yd^2)(1yd^2 / 9ft^2) = $2.22 per square foot

^ = to the power of...

yd = yard

ft = foot

Answer Link

Otras preguntas

What is does the phrase foe to ambition.
what planet starts with e?
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
if a pH of water is 5.3 then 4.3 is it 1.0 less acidic 1.0 less basic
how do you model the square root of 16
Which fossil occurs on the most landmasses? & What does this suggest about when these particular continents broke up?
What is 0.8% written as a decimal
what planet starts with e?
A person sees a ball and kicks it, in part because of actions of the nervous system. Using the parts of the nervous system listed bellow, describe the path of n
WHICH EXPRESSION IS EQUIVALENT TO SIN 22 COS 18 + COS 22 SIN 18?