mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Compared to a 26-gram sample of NaCl(s) at STP, a 52-gram sample of NaCl(s) at STP has(1) a different density(2) a different gram-formula mass(3) the same chem
what is 2 3/8 as a percent
Why would the “remote states” be at a disadvantage in the large republic?
if the perimeter of the rectangle is 48, find the dimensions
Which sequence represents a correct order of historical developments leading to the modern model of the atom? (1) the atom is a hard sphere =>most of the ato
Identify three search combinations you could use to find information about technology on the internet.
Given the balanced equation representing a reaction:2H2 + O2 ==> 2H2O What is the mass of H2O produced when 10.0 grams of H2 react completely with 80.0 grams
Was the Renaissance a continuation of or a separate era of the Middle Ages?
what os the difference between 179 and 320
Which of these compounds has chemical properties most similar to the chemical properties of ethanoic acid?(1) C3H7COOH (3) C2H5COOC2H5(2) C2H5OH (4) C2H5OC2H5