aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

WHICH TWO COMPOSERS DID BEETHOVEN MEET IN HIS EARLY TWENTIES?
Mixed economies are combinations of market and command economies and sometimes traditional economies. Which of the following economies are correctly called mixe
Which statement about the Sacco-Vanzetti trial of 1921 is true? A. Many people believed they were convicted solely because they were anarchists. B. The evidence
What does this poem mean "pretty girl, with faraway eyes, why do you look with such surprise? How did you get to be so wise, old girl in young-girl disguise"
Harry needs £400 to buy a new computer. He has saved £160 so far. What percentage has Harry saved
Power that comes from atoms is called ________? steam power coal power electric power nuclear power
how do you say: 'I'm afraid of heights' in french
simplify 5^ 3log(5)^6
how does precipitation return to the water cycle
Compare and contrast chinese and European means and motives for commercial expansion