rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Which one is an advantage of a multicellular organism? A. Specialized cells perform specific functions. B. Smaller cells operate more efficiently. C. Different
What are these fractions in simplest form? ( when I do a / it means a "fraction bar" or " over" like 16/30 or 16 over 30, just incase any of you get confused)
Which of the following best summarizes the Treaty of Ghent? a. The British and the United States split the cost of the war. b. Britain and the United States res
What is the missing exponent? (6^_____)^-4=6^20
wat would happen if both cold air masses had the same temperature
Why does photosynthesis require water? a. because water provides oxygen atoms b. because water provides electrons c. because water accepts electrons d. because
Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8?
what is g divided by 2.1=-6.8?
What is a river claimed for France by La Salle
A triangular flower bed (space for planting flowers) needs a thin metal border all the way around it. The sides are 7 feet, 6 feet, and 9 feet long. How many