bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

States with the largest populations _____. send more representatives to the House send fewer representatives to the House have more representatives placed
The earliest elephants evolved during the: Paleocene Eocene Oligocene Holocene
Is used to process certificates and private/public key information?
If you help ill give you brainliest!!! Find the missing leg of a right triangle with one leg = 4 inches and the hypotenuse = 5 inches. h 3 a=4, b= ? , c = 5, s
In the nature versus nurture debate, sociologists claim that
Use the Law of Cosnes. Solve each triangle. Round your answer to the nearest tenth. I have 4 problems to solve but i just can't figure these two out.
"yes, and i will continue to rejoice, for i know that through your prayers and the help given by the spirit of jesus christ, what has happened to me will turn o
Baileigh is using a piece of string to hang a painting on the wall. The back of the painting is diagrammed below. 36 cm 36 cm 15 cm 15 cm Note: Figure is not dr
Identify the correct sequence of molecules, as a gene goes from coded information in the nucleus, to the product the cell wants to make. qwizlet
What happens in a cell during interphase