shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

When can I apply the use of the cubic function (y= a( x - h ) ^3 + k) in a real life situation?
El actor más importante hace el papel del
Solve: $|2x - 1| = |3x + 5|$. write your answers as a list of numbers, separated by commas, e.g. "23, 19" (but without the quotes).
One History Question! 10 POINTS Mercantilism was the belief that Question 1 options: a government could tax without consent of the taxpayers for regulating trad
What rights does an 18 year old have if still living at home?
May I Please get help?
Which statement was part of an initial draft of the Declaration of Independence, but not part of the final version of the Declaration of Independence?
explain how ray ab an ac form both a line and an angle
If there are 12 boys in the class and 14 girls, what is the ratio of boys to all the students in the class?
A bakery uses 48 pounds of flour each day. It is open for business 28 days each month. How many pounds of flour does the bakery use each month? A.1,500 pounds ,