lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST FOR ANSWER WITH EXPLANATION JUST ONE QUESTION ATTACHED BELOW:
Hi ☺️ Points Giveaway ❤️From me ..... ​But not much thank you ❤️
If you connected 10 of these 12V (10 W) lamps in parallel, to the 12V source, how much current would the source have to supply
What is the size of the force acting on a copper wire with a magnetic flux density of 3.6 x 10-2 T acting at right angles to the wire of length 24 m and current
Explicar el legado cultural de Caral, Tiahuanaco y el Perú antiguo
how does hair appear on the head​
Exercisea. I choose the correct option from Contain Questionsi Which of the following is a group set ?(b) A happy person in the Village(c) Simple Ex in the book
Find the value of x. PLEASE HELP ASAP
help pls, i need help pls
Meaning of the idiom, "dressed up to the nines"​