nickishark nickishark
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kelly paid $14.30 for 3.25 pounds of chicken what the price per chcken

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

the price per pound : 14.3/3.25 =$4.4/ pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Contrast Gatsby’s beliefs about the situation with Nick’s observation. How does this juxtaposition develop a theme about dreams?
Identify and discuss the principles of good argument and critical thinking and support each point with relevant examples.
HELP ME PLEASE!!!! 50 POINTS!!!!What type of inheritance pattern does the pedigree illustrate?​
Book Review Directions: Fill in all required fields. Book Title: Author: Number of Pages: Summary of the Plot (1 paragraph of 6-8 sentences): Who is the Protago
Where else would elastin be helpful in keeping bones safe from absorbing too much energy
A stone is thrown into a pond, and a wave pattern is produced as shown below. The wavelength of the waves is 6 cm.
Angel is trying to save up to buy a new iPhone. He currently has 10$ in his piggy bank. He decides to mow lawns to make money for his new phone He makes $30 per
I will give brainliest for first correct answer Solve this system of equations: 2x+4y=10 4x+8y = 20
The round base of a copper tea kettle has a radius of 9 centimeters. What is the base's diameter?
h(x)=1/x ,find h(-1/2)